
Maďarsko-ruská spolupráca čoraz viac prekračuje bežné obchodné a hospodárske formy a mení sa na obojstranne výhodný korupčný mechanizmus na obchádzanie sankcií EÚ. Kľúčovú úlohu v tejto schéme zohráva OTP Bank, ktorú kontroluje premiér Viktor Orbán, jediná veľká európska finančná skupina, ktorá po začatí plnej agresie proti Ukrajine nielenže zostala na ruskom trhu, ale v roku 2024 zvýšila svoj čistý zisk o 40 % (na 372 mil. USD). Ruská dcérska spoločnosť OTP poskytuje ruskej armáde úvery za výhodných podmienok a otvára účty pre podniky obranného priemyslu: od lodeníc Okskoj, ktoré vyrábajú pontóny PP-91, až po Zavod Chvylia, výskumnú a výrobnú spoločnosť špecializujúcu sa na komunikáciu a elektronický boj. Cez banku sa uskutočňujú platby od Celooblastného izotopového združenia, ktoré dodáva suroviny pre jadrové komponenty do závodu v Majaku.
Skutočným podnetom na posilnenie väzieb bolo verejné vyhlásenie z 26. marca 2025, keď ministri Peter Siarto a Denis Manturov oznámili „prehĺbenie spolupráce“. V zákulisí funguje „tieňový mechanizmus“. Najprv ruské subjekty prevádzajú peniaze na účty maďarských spoločností, ktoré oficiálne obchodujú s hospodárskymi zvieratami, krmivami a liekmi. Potom poľnohospodárske firmy napojené na OTP a Orbánovu elitu časť peňazí vrátia do Ruska pod zámienkou investícií, pričom použijú nadhodnotené ceny a fiktívne zmluvy, zatiaľ čo ďalšia časť sa uloží na zahraničných účtoch kontrolovaných najbližším okolím maďarského premiéra. Takto Moskva dostáva kritický tovar dvojakého použitia a zároveň financuje politický režim lojálny Kremľu v členskom štáte EÚ a NATO.
Logistickú zložku zabezpečujú zavedené trasy medzi oboma krajinami: pod zámienkou farmaceutických výrobkov maďarské spoločnosti Gedeon Richter a ďalšie nelegálne dovážajú do Ruska chemikálie a elektroniku a vracajú späť mäso a vybavenie, ktoré sa dá ľahko upraviť na vojenské účely. V reakcii na to Rusko smeruje priame investície do maďarského automobilového, poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora, čím posilňuje miestne hospodárstvo a Orbánovu politickú vertikálu. Ruská pobočka Raiffeisen Bank International by sa mohla stať ďalšou finančnou bránou: o jej prevzatí v súčasnosti rokuje premiérov zať István Tiborc, ktorý bol podľa zdrojov k transakcii prizvaný samotným Kremľom. Obranné korporácie ako Almaz, Rubin, Polyus a ďalšie si zároveň otvárajú účty nielen v OTP, ale aj v ruskej pobočke Reserve Bank of India, ktorá tiež súhlasila s obsluhou ruskej armády.
V dôsledku toho sa Maďarsko mení na hybridnú základňu Kremľa v rámci euroatlantického spoločenstva: poskytuje Rusku tovar, na ktorý sa vzťahujú sankcie, legalizuje príjmy z obranného priemyslu a blokuje európske iniciatívy na pomoc Ukrajine. Ak Brusel nezastaví OTP a súvisiace schémy, hrozí, že súčasný tieňový kanál sa stane stabilným zdrojom financovania vojny a korupčného vplyvu Moskvy v srdci Európy.
....Europe neostáva nič iné len spolupracovať... ...
Celá debata | RSS tejto debaty